İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YENİ KORONAVİRÜS FORMUMUZ HAYIRLI OLSUN✂

Dünden beri birkaç sitede “Koronavirüs mutasyona uğradı” “Avrupa ülkeleri İngiltere ile olan uçuşları durdurdu” haberini görünce yine trolleniyoruz sandım; olmayacağından değil, Koronavirüs salgınının başından beri benzer haberleri gördüğümüz için. BBC ile birlikte birkaç haber sitesini kontrol edince kısa bir error verdim. Koronavirüsün yeni varyantınının(formunun) %70 daha bulaşıcı olduğunu bizzat Başbakan Boris Johnson açıklamış. Noel’de zaten olacağını tahmin ettiğimiz gibi çok geniş kapsamlı karantina getirilecek.

Bu arada biz de İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika ile olan uçuşları durdurduk.

İşin kötüsü yeni tip varyant ilk olarak Eylül ayında tespit edilmiş. Kasım ayında Londra’daki vakaların yaklaşık dörtte biri yeni varyantmış. Bu, Aralık ayı ortasında vakaların yaklaşık üçte ikisine ulaşmış. Yani ilk tespit edildiğinden bu yana yaklaşık 3,5- 4 ay geçti ve düğer ülkeler İngiltere ile olan seyahati yeni durdurdu. Çin’deki ilk vakadan 2 ay sonra virüsü öğrenmemiz ile hemen hemen aynı süreç.

Üstelik şimdi dolaşımda olan virüs Wuhan’da ortaya çıkan virüsle aynı tipte değil. Sürekli mutasyona uğruyor çünkü çok farklı DNA çeşidiyle etkileşim içinde. Çok korkunç olacak ama bilim insanları bu yeni tip varyantın daha önce virüsü yenemeyen bir hastanın vücudunda resmen yuva gibi ürediğini tahmininde bulunuyorlar. Önceki Koronavirüs ile ölümcüllük farkı tam olarak bilinemiyor ama çıkacak olan aşılar her türlü Koronavirüse karşı ‘çoğunlukla’ etkili. Sıradan grip aşısı bile sizi %100 koruyamıyorken Covid aşısına tamamen güvenilmemeli ve önlemleri almaya devam etmeli. Aşılar hali hazırda birkaç Koronavirüs’e karşı bağışıklığı öğretiyor ama umalım ki daha çeşitli mutasyonlara uğramasın.

Şimdi sıra halkımızda: Bim’de kasa sırası beklerken çalışanlara sabun yiyin tavsiyesinde bulunan teyzeye kaldı meydan. Aşı olmak istemeyenler artık normal geliyor da; aşı karşıtı spekülasyon yaratanlar; aşıyı olup, olmak istemeyenlere saldıranlar; aşı olanların ve olmayanların birbirilerini FETÖ’cü ilan etmeleri, yeni Korona varyantının Mason Locası tarafından dünyayı ele geçirmek için yayması falan acayip acayip haberleri duyacağım günleri bekliyorum. Açıkçası yeni ecük bücük Koronavirüs tiplerinin bizim gibi gelişmeye çalışan ya da 3. Dünya Ülkeleri’nden birinde patlak verir sandım ama ‘Eyy Evropa!’ beni epey şaşırttı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir