İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

STRESSİZ GEZME REHBERİ

Benim gibi gezmeyin. Kapıdan çıktığım anda nereye gideceğimi ben bile bilmiyorum bazen. Günler önceden kararlaştırmadıysam yolun yarısında bile rota değiştirebiliyorum. Bu tabi ki şehir içi gezmelerinde geçerli. Şehir dışında yolda fikir değiştirebilecek kadar deli yürek olmadım henüz. Ne de olsa  Das ist Turkei!

Her ne kadar şehir dışında yolda fikir değiştirmemiş olsam da yapılan plana da bağlı kaldığım pek görülmedi. Plan program yapmayı çok severim; evet ama o planı yapmış olmak yeteri kadar tatmin duygusu yarattığı için gezinin geri kalanı  tamamen etkime-tepkime gibi rastgele gelişiyor. Bu durum birlikte olduğunuz kişilere göre de değişiyor.

Söylemek istediğim dediğimi yapın ama yaptığımı yapmayın. Şimdi yaptığım hataları ve neden yapmamanız gerektiği ile ilgili mazeretlerimi sıralayacağım, feyz alın:(

1. Elinizde bir app üzerinde yapılmış ya da döküman şeklinde ‘gidilecek yerler’ listesi olsun. Pek tabi ki bunların hepsine gitmek zorunda değilsiniz. İşaretli 10 yerden 3’üne gitseniz kâr. Hakkıyla gezmek ve şehri iyice tanımak istiyorsanız bu turist tuzaklarını da bir görmelisiniz malesef. İnternette okuduğum gezi bloggerları daha önce 5-6 kere gittiği ve karış karış gezdiği Paris için “Eyfel Kulesi abartılmış bir şey görmenize gerek yok” diyebiliyor. E sen gördün 4-5 kere? O da şehir için bir simge ve popülist de olsa bir tarihi var. Her zevk ve damak tadı farklıdır. Kendi fikrime göre şehrin tarihinin oluşmasında ve ünlenmesinde rol oynayan her nokta görülmeli. Vaktiniz yoktur bu ayrı mesele. Berlin’den Museum Island’a gitmeden ve Amsterdam’da Anne Frank House görmeden dönmüş biri olarak bildiriyorum:( Müzesi, tarihi ya da ünlü mekanları ilgi alanına girmiyorsa neden gittin o zaman? Sadece uzaklaşma arzusu yüzünden mi? Bunların ayrımına iyi varın. Ben telefon programı olarak Tripadvisor kullanıyorum, kullanması kolay bir programdır.

Tripadvisor programının arayüzü

2. Gittiğiniz yerin diliyle alakalı birkaç şey öğrenmeye çalışın. Yine yurtdışından referans vereceğim.  Hiçbir şey yiyip içemesem de muhakkak su içmesi gereken biriyim, çok sık tüketirim. Almanya’da otel içindeki minibardaki suyun pahalı olduğunu düşündüğüm(ama asla bakmadığım) için bir benzin istasyonundan su almıştım. onların Water dedikleri şey benim water dediğim şeyden epey farklıymış:( Su isterken distile su gibi birşey söylemeniz gerekiyormuş yoksa sade soda satın alma ihtimaliniz %999. Otelde susuzluktan ölmüşken ağzıma şişeyi dikince geri püskürtmüştüm. Sonra gidip lavabo çeşmesinden su içmiştim. İnsan neden su diye soda içer?

3. Stresi azaltmanın aslında en önemli ve etkili yolu yol arkadaşlarının sayısını azaltmak. Aynı hedef ya da benzer zevklere sahip olmak lazım. Dağ taş seven 3-4 kişi bile ufak şeyler yüzünden muhalefete düşebiliyor. Ya mümkün olduğu kadarıyla az seyahat edeceksiniz ya 2li gruplar şeklinde bölüneceksiniz ya da kalabalık devam edip hiçbir şeye itiraz etmeyeceksiniz.

4. Hediye olayını unutun artık. Herşeyin ateş pahası olduğu, ekonominin günden güne dibi çöktüğü ve turist kazıklamanın sevap görüldüğü şu canım günlerde hediye alma stresine girmeyin. Kimse size surat yapmaz endişelenmeyin. Özellikle tatilin ya da seyahatin son günlerinde sevdiklerimize hatıralık süsler almaya çalışırız. Bence altında yatan sebep onların gezemeyip sizin gezebiliyor olmanızın yarattığı bir acıma duygusu. Olayı maddi olarak geçtim, görmeniz gereken bir yerden feragat edip hediyelik peşine düşmeyin.

Mantarlı Kek ve mantarlı lolipop hediyelikleri

5. Hava şartlarını iyi takip edin ama yanınızda en az 1 kışlık 1 yazlık kıyafet fazlasıyla gidin. Evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Fotoğraflarda mutlu görünsem de üzerimde ince bahar kıyafetleriyle burnumdan soğuk sümük akıyordu.

Havanın 10 derece olduğu bir gün Amsterdam:(

Belli başlı yapın/yapmayın diyebileceğim şeyler bunlar. İster yurtiçi ister yurtdışı olsun her gezi için geçerli yazdıklarım. Muhakkak eklenecek maddeler vardır ama benim dilimin yandığı şeyler bunlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir