İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medya Cinayetleri: Siber Zorbalık

Bugüne kadar hiç komşunuzun evini taşladınız mı? Ya da mahallede öfkeli olduğunuz ve kıskandığınız ya da sırf sizden farklı bir görüşe sahip olduğu için birinin evini içindekilerle topluca yaktınız mı? Ya da yaptığı ‘size göre’ ayıp bir eylemden dolayı birini boğazına kadar toprağa gömüp kafasını taşladınız mı? Muhtemelen yapmadınız. Çok barbarca değil mi?

Halbuki çoğumuz  Instagram’da veya Facebook’ta zaman zaman sosyal medya linçlerine girişmişizdir. Fiziksel olmadığı için birine ciddi zarar vermediğimizi düşünüyoruz. Ancak psikolojik şiddet fiziksel şiddet kadar yıkıcıdır.Sosyal medya linci nam-ı diğer Siber lince giriştiğimiz kişi bizzat karşımızda olmadığı için hiçbir vicdani rahatsızlık olmadan rahatlıkla linç edilebiliyor.

Siber zorbalık, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak birilerini sürekli rahatsız etme, alay etme, dedikodu yayma, hakaret etme, kişinin haberi ve isteği dışında fotoğraf ve videolarını yayınlamaktır. (Tanım: Siber Zorbalık Ölçeği’nin İlk Psikometrik Bulguları, 2012)

Sosyal medyayı etkin şekilde kullanan herkesin aşağı yukarı en az 1 kere siber zorbalık yaptığını tahmin ediyorum. Bu, tehditkar mesajlar yoluyla da olabilir, hakkında karalama kampanyasına karışmak/düzenlemek de olabilir, bir gönderi altında tartışmak,sadece alay etme ya da rezil etme şeklinde de olabilir. Kendi yaptığım linçleri hatırlıyorum; hatta bir tanesini çok net hatırlıyorum. Şuan geçmiş mesajlarıma bakıp kendime vah vah ediyorum. Konuyla hiç alakam yokken, sosyal linç sürüsüne kapıldıktan sonra, karşıt bir görüş oluşturup söz konusu kişiyi topluca linç etmeye başladık. Bugünkü aklım olsa kıyısından bile geçmem ama siber zorbalığın ‘gerçek bir suç’ olduğunu dahi bilmiyordum. Lincine ortak olduğumuz kişinin duygularını ve psikolojisini önemsemiyor aksine bunlara odaklanıyorduk:( Söylemesi bile mide bulandırıcı…

Sosyal cinayetin siber suçlar kapsamına girmesini geçtim, hedef alınan kişiyi direkt psikolojik şiddete maruz bıraktığımız bir eylem. Yerden taşı kaldırıp birinin kafasına fırlatmakla siber zorbalık arasında çok bir fark yok.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir