İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katlanamıyorum

Seneler birbirini kovaladıkça değişiyorum, herkes gibi. Değişmeyen tek bir özelliğim: insanlara katlanamama seviyemin gittikçe yükselmesi. Bazen huysuz insanlara katlanamıyorken zaman zaman tolere edebiliyorum; bazen algı seviyesi düşük kişiler oluyor katlanamadıklarım. Ben aşırı zeki bir ‘Marie Curie’ değilim ancak algı seviyemin ve neyi anlayıp neyi anlayamadığımın farkındayım. Anlayamadığım konulara hiç girmem; bu konularda konuştuğumu hiç göremezsiniz zaten sıkıntıdan gözlerim kapanır hemen. Amaa benim özellikle araştırdığım, farkında olduğum, gündelik b*ktan bir mesele dahi olsa sayfalarca okumalar yaptığım konular hakkında bana aksi bir nutuk çekilmesine katlanamıyorum. Sedat Peker gibi ‘lan bırak!’ diyip yumruğu masaya vurasım geliyor…

“Ulan bana neler ettiniz lan siz, kitap okuyoduk la!”

Sedat peker

Yaşlandıkça polemiklere girmeme, insanları umursamama ağır basmaya başlar başlamasına ama artan diğer şey tahammülsüzlük. Geri zekalılığa ve cahil cesaretine tahammül edemiyorum. Aşırı uç kutuplu , değişime kapalı, ilime ve bilime karşı insanlarla münakaşaya girmiyorum. Eskiden olsa fikirlerini değiştirmek için yapılmış araştırmalar, makaleler falan sunardım. Hatta bir keresinde beni dövmeye çalışan, üzerime yürüyen bir hastama yönetmelik okumaya çalışmıştım. Daha İlçe Sağlık Müdürlüğü demeden kafama bir tane indirseydi orada görecektim cahile laf anlatmayı. Hasta psikolojisine tam da bu noktada inanmıyorum. Ülkede her şeyi şiddetle çözmeye alışmış bir güruh için ‘hasta psikolojisine girmiş’ diyemezsiniz. Bu şekilde irili ufaklı birkaç olay yaşayınca insanlara bir şeyler anlatmayı bırakıyorsunuz. Nüfusun büyük bölümünün hayatı boyunca günlük ortalama 400 kelime kullandığına da bakacak olursak işimiz bir hayli zor.

2 Yorum

  1. Handan yağmur aslan Handan yağmur aslan 11 Haziran 2021

    O kadar doğru tespitlerlerki yeşimcim bu durumları bende fazlasıyla yaşıyorum. Özellikle bir kesiim var ki algıları alınmış adeta ve gerçekten de yaşanan olaylar karşısında tahammülüm kalmamış kalemine sağlık yine çok güzel yerlere değindin.

    • Yeşim Yeşim Yazar | 11 Haziran 2021

      Teşekkür ederim Handancığım🥰

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir