İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hüzünlü Müzik, Tatmin Olma Ve Prolaktin Hormonu

 
 
Bazıları üzgün müzik sever, bazıları neşeli, bazıları house müzik sever bazıları klasik. Gerçi çevremde klasik müzik seven pek insan yok. ben seviyorum, neyse…
 
 Olur olmadık her yerde hüzünlü müzik dinleyen çevremizle, arkadaşlığımızı sorgulamışızdır. “Ya ne buluyosun şunda, modumuzu yükseltecek birşeyler aç hele” cümlesini kaç kere kurdum bilmiyorum. Bu arkadaşlar hayatında herşey yolunda gitse dahi müzik denince ortamı bir anda abiler kıraathanesine çevirebilir. Bazısı daha elit görüneceğim kaygısıyla ‘yabancı’ parçalarla bu moda girer. Arkadaşım ne anlıyorsun şundan demeye kalmadan müzik duyarı yersiniz. Ara ara düşünürdüm “neden!” Kendi adıma konuşacak olursam üzgün olduğumda daha hareketli  ve nispeten neşeli şarkılar dinliyorum. İster acıyı bastırmak için diyin ister vurdum duymaz ama bu böyle.
 
“Tamam da bizene bundan?!”
 
Ohio Üniversitesi’nden Profesör David Huron, hüzünlü müzik dinleme ve prolaktin hormonu arasında pozitif korelasyon olabileceğini öne sürmüş. Prolaktin basitçe kadınlarda süt üretiminden sorumlu olan hormondur. Süt üretimiyle yakından alakalı olsa da hem kadın hem erkekte var olan etki alanı geniş bir hipofiz hormonu. Adı ‘süt hormonu’ olarak biliniyor ama aslında erkeklerde cinsel istek ve kısırlığa kadar giden etkileri var.
 
İnsanlar ağladıkça prolaktin hormonu salgılar ve prolaktin hormonu salgılayınca bireyde bir rahatlama yaşanır. Prolaktin hormonu süt ve cinsel işlev ile birlikte duygularda da önemli bir rol oynar. Bazı insanlar üzgün müzik dinlediğinde prolaktin hormonu salgılamaya başlar ve rahatlar; bazı insanlar ise tam tersine üzgün müziklerden hiç hoşlanmaz. Bunun sebebi zaten yeteri kadar prolaktin hormonu salgılıyor olmaları. Bünyelerinde bu hormonu yeteri kadar  salgılayan birey daha fazla prolaktin salgılatacak bir uyaran ile karşılaştığında(üzgün müzik) rahatsız hisseder. Bazı lohusa annelerin filmlerdeki ağlamaklı sahneleri izlerken daha fazla süt salgıladığı keşfedilmiş. Prolaktin hormonu yetersizliğinin duygusal yan etkilerinden biri de doğum sonrası depresyon. Yeterince süt hormonu salgılayamayan anne duygusal olarak kötü bir ruh haline bürünüp depresyon geçirebiliyor.
 
Sonuç olarak arabesk dinleyip kendilerini mutlu hisseden kişiler hormonsal rahatlamaya ihtiyaç duyan insanlar olabilir. Kendileri sevelim, sayalım ve topluma geri kazandıralım:)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir