İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi Çağ Daha İyiydi?

Önceki  yüzyılları eleştirirken ya gereksiz romantikleştiriyoruz ya da gereksiz miktarda kötülüyoruz, arası yok.

Romantikleştirenlerin büyük çoğunluğu filmlerdeki, dizilerdeki ve kitaplardaki çay seremonilerini, bol çiçekli bahçeleri, barok elbiseleri idealize ediyorlar: “Ben bu yüzyılın insanı değilim,zamane aşkları sahte, teknoloji yozlaştırdı bıdı bıdı bıdı”. Sanıyorlar ki zamane insanlarını milenyum sahteleştirdi, teknoloji yozlaştırdı. Japonya’ya atom bombası atan; dul, yaşlı ve bitkilerle uğraşan kadınları cadı diye yakan, gözdağı vermek için insan kellesinden kuleler yapan, Yahudileri gaz odalarında zehirleyenlerin hiçbiri Facebook kullanmıyordu.

Bir de tam tersi olarak o dönemi romantikleştirenleri absürt şekilde eleştirenler var. Hatta bir tanesi çok da sevdiğim bir profesör:( Hocam niye böyle düşünüyorsunuz ki?

Argümanları şu: Sen o dönemlerde yaşamak istiyorsun ama o zamanlarda hayat o kadar iyi değildi, teknoloji yoktu, insanlar savaşıyordu vs. Evet ama yetmez; hala savaş var, hala açlık ve hastalık var. Evet işkence o dönem çok yaygındı ama benim asıl eleştirim bugünkü teknoloji ve gelişmişlik imkanlarını o zamanlarla karşılaştıran anlayışa. 1950’de yaşayan birinin cep telefonundan ya da internetten haberi olmadığı için bunlara gereksinmesi yoktu. Antik çağlarda taharet musluğundan haberleri olmadığı için eksikliğini hissetmediler, gerçi hala kullanmıyorlar:( Birinin şöyle dediğini sanmıyorum: “Keşke biri taharet musluğu icat etse de biz de sebeplensek!“. Bundan 100 yıl sonra, şu an ihtiyacımız olduğunu dahi bilmediğimiz şeyler icat edilecek.

Orta Çağ’da yaşayan biri Antik Çağ’da yaşayan birine göre imkanlarının ve teknolojinin(örn. matbaa) daha gelişmiş olduğunu düşünüyordu. Antik Çağ’da pazar yerlerinde felsefe yapan Sokrates’i düşünün; sabah öğle akşam yemeği yiyor, yıkanıyor, kitap okuyor(taş tablet, papirüs her neyse) ve felsefe yapıyordu. Bu aşırı sade yaşamında köle değil efendi olduğu için yapabiliyordu bunları. Yani kültür yapmaya da vakti vardı ve bundan haz duyuyorlardı. 21. yüzyıl imkanlarından haberi de ihtiyacı da yok. Bugünkü bilgilerinizle başka herhangi bir çağı bu argümanlarla karşılaştırmanın doğal olarak herhangi mantıklı bir noktası yok. Sadece Cengiz Han gelip kellenizi kelle kulesine eklemediği için şükredebilirsiniz ya da Moğol askerlerinin, üzerinize Kara Vebalı cesetleri fırlatmadığına…

İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMİZ ŞEY ZARURİ İHTİYAÇLARIMIZDAN BİRİ DEĞİLDİR, ŞİMDİLİK.

VE CEHALET MUTLULUKTUR.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir