İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deneyimlisinden Hayat Dersleri

hayat desleri

31’ime merdiven dayadım. 30’una 40’ına 50’sine yaklaşanlarda hep aynı telaş var: elde tutulur neyim var? Şahsen benim bir şeyim yok, mutlaka sizin de yoktur. Sorduğum herkes işlerine nazar değmesinden korkan esnaf gibi “olsa dükkan senin” bakışı atıyor. Bende durum o kadar vahim ki “bu zamana kadar ne yaşadım” dediğimde anlatacak bir zorunlu askerlik anım bile yok…
Neyse ki elimde bugüne kadar öğrendiğim hayat derslerim var. Herkesin sınavı farklı ama benim doğum haritamda bela hanesine yine benim adımı yazmışlar. İşte her şey lisede edebiyat hocasının “kızım onlar dersten kaçarsa kaçsın, sen kaçma gel derse” demesiyle başlayamadı:( İçimdeki piçi yine içime hapsettim ve paşa paşa dersi dinlemeye gittim. Ergenliğin verdiği hareketli hormonları adeta asil chinchilla kedisi içine sıkıştırmış gibi hissediyordum. Sonra epey bir süre patlayamadım tabi; daha doğrusu hiç patlayamadım. Yıllarca hata yapmadan ot gibi yaşadım. Yine de ufak tefek kaçamaklarım oldu; saçlarımı boyamamam gereken her tona boyadım, kestirmemem gereken her şekilde kestirdim, yine sustum. Platoniği olduğum kişiden “yürü git küçük bebek” tepkisi aldım, sapık gibi pasif-agresif bir şekilde rahatsız ettim, beni her yerden engelledi; yine sustum.
Böyle uzun yazınca çok şey yaşamışım gibi durdu ama aslında sınav kağıdı dolu görünsün diye sadece içimde yaşadığım şeyleri yazdım. Hem de çok azını yani. Tamamını yazsam; bu saçlar boşuna erken yaşta ağarmadı…

Şimdi öğrendiklerime geçiyorum; eğer bunları okuyupta en az 3-4 tanesi sizinde başınıza geldiyse tebrik ederim mis gibi bir başarısızsınız:

 • Öyle evrene göndereyim, evren dileğini halleder zırvaları koca yalan. bir de şimdi “soru sormak” modası çıktı. olmasını istediğin bir şey için “nasıl mümkün olur”lu sorular soruyorsun cevabını evren buluyor. bak sinirlendim şuan. Evren kendi içindeki sorunları halledemiyor; her an bir yerlerde süpernovalar oluyor, kara delikler yıldızları yutup duruyor bir de gelip senin boklu hayatına ışık saçacak…
 • Şans yoksa çaba işe yaramayabiliyor. Sen çırpındıkça bir şeyler dibe vuruyor olabilir; bu bir şeyleri yanlış yaptığın için değil ya şanssız olduğundan ya da karşıdaki etkenin işe yaramaz olmasındandır.
 • Salaksan salak kalıyorsun. Hiçbir acı, hiçbir ders bunu değiştiremiyor.
 • Cinnet geçirmek mühimdir. Aşk acısı olur, karar vermek zorunda olduğun bir durum olur sağlam bir sinir krizi geçirirsen her şey hızla yerine oturur ve rahatlarsın. “Kusarsan rahatlarsın” dedikleri durum tam olarak bu.
 • Başında faydasız olan sonunda da faydasızdır. Bile bile üzerine giderseniz kaybeden siz olursunuz.
 • İlişkilerde ilgili ve değer veren taraf hor görülen taraf olur. Nedeni karşınızdaki kişinin egosudur. Kendisini 8 sizi 7 olarak görüyordur ve aradaki 1 puanlık açığı kapatmanız için sizin çabanızı bekliyordur. Kim olursa olsun eğer değer veriyorsanız ve ilgi gösteriyorsanız 10 tam puanlıksınız!
 • Herkes sizi, sizin onları sevdiğiniz kadar sevmek zorunda değil, sevgiliniz bile. Kıyaslama yapmayın. Beklentiyi en düşük seviyede tutun.
 • Sosyal medya her ne kadar insanların kendilerini “miş gibi” gösterdikleri bir mecra olsa da profil sayfasından dünya görüşünü ve kalitesini şıp diye anlarsınız.
 • Herkes dengesizdir. Dengesiz olmak artık moda. Dengesizler sizin de dengenizi bozar. Dengesizlik size bulaştığında siz de başkalarına bulaştırmaya başlarsınız. Soranlara iş ya da ailesel sorunlarım var dersiniz. Zaaa onlarda hemen inanır!
 • Güvenmeyin.Kimseye güvenmeyin. Asla yapmaz demeyin. Öyle bir yapıyorlar ki arkalarından el sallayıp su döküyorsunuz.
 • Issız adam yoktur; imkansız hayaller kuran ezikler vardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir