İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BECERİKSİZ MİYİM?

Kendi sitemde, kendi yazımda yine kendi kendimi haklı çıkarmaya geldim.

Covid-19 pandemisiyle paralel başka bir pandemimiz daha var: #evdekal ama sürekli bir şey  yap ve diğerleriyle yarış pandemisi.

Sürekli yarış durumunda olma, diğerlerinin yaptığı şeyleri yapmaya çalışma konusunda gerçekten yoruldum. Evde çocuğu olanlar çocuklarını oyalamadan önce kendilerini oyalamaya çalışıyor. Bir kişisel gelişim, bir bugüne kadar yapamadığı şeyleri yapmaya çalışma, sanata sarma, nadiren spor yapma, genelde ekmek yapma, dalgona kahve yapma… Sadece sosyal medyada mı böylesiniz yoksa gerçekten bu kadar hareket halinde misiniz bilemiyorum. Bu yarışlarda ilk dalgada yani dalgona kahve ve resim yapma aşamasında elendim. Kahve denemelerini anlayabiliyorum çünkü sürekli Nescafe Gold içmekten bıktık, tamam da resim niye? Ömründe selfie çekmekten başka görsel sanatlara ilgisi olmayan insanlar resim yapmaya başladı. Bazıları gerçekten yetenekliymiş “oha yuh!” dedim. Bu kişiler yontulmamış taş içindeki elmas gibiler…. Yıllardır sketch defterim, türlü türlü akrilik ve suluboyalarım vardır; yetişkinler için boyama kitaplarını 2015’ten beri boyarım ama ben o kadar yetenekli değilmişim meğer. Zaten değildim de iyice yerin dibine girdim. Ama işte bu yetenekler 10 kişiden 1-2’sinde oluyor, zorlamamalıydım. Ben kendim 5 yıldır zorluyorum ama ilkokul 3. sınıftan öteye gidemedim. Hah işte bu noktada benim gibi yetenekli olmayan hatta diğer kadınlarla kendini sırf yarışta hissettiği için resim yapmaya zorlayan herkese yeter artık denemeyin diyorum. Ekmek yapma dalgası iyi hoştu ama herkes aynı ekmeği yaptı be kardeşim. Yine arada bir iki yetenekli kişi kendini sivriltti o kadar. The Hunger Games gibi 100 kişi yarışa başlayıp bir çoğu yavaş yavaş elenmeye başladı. Sonra o challenge unutuldu yenisi tüketilmeye başladı.

Yaptığınız herşey de ilk denemede hep mi başarılı oluyorsunuz? Ben neden bu kadar geriden geliyorum anlamıyorum…

Şu an çalışanlar ya da önceden çalışmış olanlar bilir: İşten eve geldiğinizde eğer geç de çıkıyorsanız o kısıtlı zamanda yemek yapmak istemiyorsunuz:( Ya dinlenirsiniz ya gezersiniz… Ben hep gezmişim anlaşılan; usturuplu, hem işte hem mutfakta başarılı olan müzmin genç kadın çizgisinden epey uzaklaşmışım. Boş zamanlarda avm avm gezmişim:( bkz. evlenilecek değil eğle… asfkl

Pandemi günlerinde işten geldiğim gibi mutfağa girmeye başladım çünkü gidecek başka bir yer  ve yapacak başka  birşey yok. Yalnız hakkımı hep aperatiflerden ve tatlılardan yana kullandım. Hepsi mi başarılı oldu? Hayır 50/50… Ha bir de cilt bakımı yaptım. Aaa hatta spor yaptım. Baya bir şey yapmışım. Sevindim ani. Ama bunlar kolpa genç kız şeyleri… Başarılı görünmem için etrafımdakileri memnun etmem lazım.

Kişisel gelişim, kişisel gelişim kitaplarıyla olmadığı gibi( birkaçını tenzih ederim) diğerleriyle yarışarak da olmaz. Kitap okumayı sevdiğiniz için, resim yapmayı sevdiğiniz için, spor yapmayı sevdiğiniz için yaparsınız. Bir şeyi sevmediğiniz halde yaptığınızda üzerinizde bir yapaylık oluyor. Oturmuyor, yakışmıyor.

Sizin yüzünüzden yetersiz hissetmem sizin yüzünüzden değil, hala sosyal medya kullanıyor olmamdan kaynaklı. Sizi suçlamıyorum ama yapacağınız işi…Bu gidişle ben de ekmek yapmaya başlayacağım yoksa. Yaparsam da ekmeği değil mayasını yapıp +2 puan toplarım. Rica ediyorum ve lütfen “akşama kadar tv izliyorum ve yatıyorum” storyleri atın ki uzaylı olmadığınızı anlayalım. Ya da yaptıklarınızı baştan sona video şeklinde atın;) Belki birileri 95623. kez ekmek yapıp yapmadığınızı merak ediyordur.

En yakın arkadaşlarımdan biri “fırından ekmek alıp, üstünü süsleyip fırından çıkmış gibi göstericem” dedi. Şaka değil yaşanmış bir diyalog. Daha önce böyle yapan oldu mu bilmiyorum ama oluyor demek ki…

Son olarak belirtmek isterim ki, iş bu yazıdaki tüm karakterler ve olayların gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yoktur. Tamamen hayal ürünüdür. Lol. Ofansif olmamaya çalıştım, umarım kişisel almazsınız 😀

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir