İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ASTROLOJİK TİPLEMELER

Hint ve Batı Astrolojisinden tarotuna kahve falından okültizme doğru uzanan geniş spektrumlu bir sözde ilmi geçmişe sahibim. Öylece oturup kendimi rahatlatamayacağım için meditasyon ve yoga işine hiç bulaşmadım. Hiç yapmamış dahi olsam bu kalıbın içinde olduğum için kafa yapılarını ve huzur seviyelerini bir nebze anlarım. Geneli huzur ya da cevap bulmaya çalışan farklı kişiler olur ama zamanla herkes bir diğerinin kopyası haline gelir. Enerji, Reiki, Kundalini vs bunların etkisini eleştirecek ya da kanıtlayacak merci değilim, ben sadece tiplemeleri eleştirir giderim…

Bir zamanlar içinde bulunduğum için dışarıdan nasıl göründüğünü seçmekte zorlandığım ama şuan dalga geçebilecek bir mesafe kat ettiğim kişilikleri bir bir tanıyalım: Lütfen bunlardan biriyseniz alınmayın ve eğer bunlardan biri değilseniz övünmeyin; zira aşağıda sayacağım kişilerin farkındalığı en kötü ihtimalle siz sıradan insanlarınkinden 3-4 kat fazladır:

 • Kahve Falı Meraklısı: Kahve falı baktırmayanın garip karşılandığı bir dünyadayız. Kendileri hem listemizin hem genel toplumun en normal ve sıradan bireyleri olurlar. Üzerinde çok durmadan diğerlerine geçiyoruz.
 • Astroloji  Meraklısı: Grubun en masum 2.si. Sizi Merkür retrolarında estetik ve yatırım yapma diye uyarır. İnsanları burçlarına göre yargılar, sevgililerini ve arkadaşlarını uyumlu olduğunu düşündüğü burçlardan seçer. Astroloji meraklısının bir tık ilerisi kendi çapında harita yorumlamaları yapmaya çalışanlar. “Aa bu hafta Jüpiter’im Venüsle üçgen yapmış hadi hayırlısı” “Mars’ım Pluto’yla kare açıda ay Allah korusun” diyen tiplemelerdir. Biriyle illa ki anlaşmak isterse kendisine ters olduğunu düşündüğü açıları görmezden gelir “İkizler burcu olabilir ama Venüs’ü Boğa’da canım!” der. Sevgili arkadaşlar bütün bu gruplaşmalar falan bir yana ama cidden mi ikizler burcu yaaa! Diğer 11 burç insanı bir yana ikizler burcu bir yana, su bile vermeyin bunlara
 • İleri Seviye Astroloji Meraklısı: Bugün yaygın olarak kullanılan astrolojik haritaların aksine bir de Hint astroloji sistemi vardır. 12 burca ek olarak iki temsili gezegenimsi şey daha var; yani toplam 14 öğe ile tahmin yapılıyor. Batı astrolojisinde istediğini bulamayan arkadaşlar birazda ‘otantik, egzotik,  gizemli Doğu’nun kendi yaralarına şifa olacağını düşünürler. Sürekli astroloji haritasını yorumlamaya çalışan birinin amacı hakikati bulmak değildir; içten içe tek amacı gelecekte dönüm noktası yaşayacağı zamanı bulmaktır. O Doğu dediğiniz coğrafya daha kendi yaralarına çare bulamadı, sizinkine mi derman olacak…
 • Tarot Meraklısı: Derdi olmayanın asla ilgilenmediği bir alan. Tarot baktırmak masum, Tarot bakmak daha masum bir aktivite. Zira tarot baktığınız kişi siz ne derseniz inanır; daha kötüsü kendi söylediğinize  sizin de inanmanız lol Tarot bakan ve baktıran birini görürseniz kınamayın, sadece üzülün. Tarotla aşırı ilgili kişilerin sesleri sürekli içilen sigara ve kahveden dolayı çatallaşmış, derisi kalınlaşmış, gözlerinin feri gitmiştir. Fiziksel olarak çökmemiş olanları Youtube’ta haftalık aylık yıllık tahminler yayınlarlar.
 • Okültizm Meraklısı:  Artık işi daha da ilerlettik ve korku gerilim filmlerine yaraşır alanlara geçiş yaptık. Efendime söyleyeyim, Kendileri Maji denilen yarı-şaman  yarı-pagan ritüelleri yaptığından bir haber; new age olarak adlandırdıkları  60’lar ve 70’lerde ortaya çıkmış olan “popüler cadılık” kavramına şekil ve renk bakımından aşık kişilerdir. Hippi gibi yaşamak istenen, maji dedikleri ama aslen büyü(gerçekliği ayrı bir yazı konusu) olan ritüellerle artık sadece geleceği  merak değil, ona müdahele etmeye çalıştığı bir uğraştır. Aleister Crowley diye bir kadın düşmanını idol edinenleri vardır. Gerçeklikten kopmuşlardır.

Tumblr’da( evet hala Tumblr var)  öyle büyük bir grup oldular ki kendi aralarında çok farklı alanlara ayrıldılar: Pastel renk skalası kusan, büyüler icat eden, sürekli siyah dantelli şeffaf gecelik giyip yılın 12 ayı Cadılar Bayramı tadında dolaşan, sağa sola şekil çizip buna sigil diyen karakterler. Tahmin edersiniz ki bunların bizdeki karşılığı kendilerini Deccal ilan eden ilgi manyakları.

Okült öğretiye anlaması zor kelimeler ekleyince de adı Hermetik Bilimler oluyor. Evet bilim diyorlar. Bilim yanının sadece ‘-bilmek’ ile ilişkili olduğunu düşünüyorum yoksa öbür türlü bilim sayılması için gereken şartları yazmayayım buraya. Hermetik Bilimlerle alakalı kitap yazanlar bu konunun anlaşılmaması için özellikle çaba harcarlar; hatta kendileri bile anlamazlar ne yazdıklarını…

Hepsinin ortak özelliklerinden bahsetmek gerekirse:

 • Hızma ve küpe takarlar. Kuş tüyü ve rüya kapanı favori şekilleridir.
 • Renkli şekilli desenli etnik kıyafetler giyerler.
 • Aşırı enerjik ya da aşırı içe kapanıktırlar.
 • Kimsenin bilmediği şeyleri bildiklerini düşünürler.
 • Konuşurken ya aşırı didaktik ya da aşırı yumuşak tonlamalar kullanırlar. Bipolar bir iletişim karakterine sahiptirler.
 • Sürekli pozitif kalmaya çalışma yüzünden kalıcı mimik kırışıklıkları vardır.
 • İstanbul İstiklal ve Galata civarı Hac mekanlarıdır. Benim İstiklal sevdamın bununla bir alakası yok:(
 • Genel olarak sevdiğim insanlardır çünkü sürekli eleştirildikleri için eleştiriye açık olurlar. Alışmışlar çünkü.
 • Uzaylı liderlere inanma eğilimi vardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir